Характеристика цінності в освітньому процесі
Молодіжний культурно-освітній хаб "Тандем" на базі Марганецького ліцею №3
Характеристика цінності в освітньому процесі
1. Дотримання особою вимог обґрунтованих соціальних норм, що вважаються загально виправданими та сприяють ефективній взаємодії членів суспільства й забезпеченню його сталого розвитку.
2. Взяття особою на себе додаткового важливого обов'язку особистого чи майнового характеру перед суспільством/ громадою/колективом та готовності у разі його порушення мати певні збитки або шкоду своїм майновим чи немайновим інтересам.
Ризики некоректного тлумачення цінності
Соціальна відповідальність як цінність не має розумітися як солідарність з іншими не лише в хороших вчинках, проте й у нехороших.
Соціальна відповідальність має передбачати усвідомлення своєї ідентичності лише у контексті корисної для суспільства діяльності, а не у зрізі долучення людини до всякої групової активності.
2. Соціальна відповідальність не повинна диктувати прагнення до зрівнялівки у суспільстві або засудження розвитку індивідуалізму.
Можна стверджувати, що у сучасному світі людина якраз повинна вчитися шукати індивідуальну професійну та життєву траєкторії, які, натомість, у свідомого громадянина не можуть бути відірваними від зважування публічного інтересу. З іншого боку, соціальна відповідальність не змушує людину відчувати провину за свій успіх чи достаток. Вона покликана сформувати у людини прагнення якраз завдяки розкриттю своєї індивідуальності допомогти суспільству тією мірою, якою це можливо, розуміючи, що суспільство робить багато для добробуту кожного, створюючи для нього можливості та надаючи ресурси, головним з яких є інші люди.
3. Ефективність соціальної відповідальності не слід пов’язувати з покаранням, адже йдеться насамперед про моральні закони, покарання за порушення яких часто не існує.
Учні мають розуміти, що соціальна відповідальність – це цінність, яка, якщо не вихована, то за це жодної юридичної відповідальності не повинно наставати. Зміст соціальної відповідальності зводиться до усвідомлення себе як частини більшого. Відтак відчуття відповідальності перед суспільством – це не про межі покарання особи, а про межі поваги до себе. Тому йдеться про громадянську позицію людини, її усвідомленість та зрілість робити вибір з готовністю брати відповідальність за своє життя без подальшого нарікання на життєві обставини.
Коли цінність шанується в освітньому процесі:
Вчитель заохочує учнів, виражаючи свою свободу, пам’ятати при вираженні своєї свободи про інтереси інших: не викрикувати на уроці, пересуватися у школі безпечно для усіх, поважати особистий простір кожного тощо.
У школі проводять багато колективних заходів, під час яких учні працюють в командах, практикують взаємодопомогу, шукають компроміси та знаходять спільні шляхи вирішення проблем.
Вчитель віддано працює на заняттях, багато уваги приділяє вихованню учнів, їхній відданості інтересам загального блага.
У школі проводяться зустрічі з представниками соціально відповідального бізнесу, видатними людьми краю і країни на тему відповідального лідерства як основи майбутньої кар’єри.
Учні організували благодійний ярмарок, виручені кошти передали на потреби дитячих будинків.
Учні 10-го класу активно залучаються до участі в громадських слуханнях щодо важливих питань розвитку свого міста (села).
Коли цінність недостатньо шанується в освітньому процесі:
Учні виявляють повний індивідуалізм, вважають, що інші мають дбати про їхній комфорт та розвиток.
Батьки деяких учнів часто протиставляють свої інтереси та інтереси своєї дитини колективу класу (відмовляються долучатися до окремих благодійних акцій, вшанування пам’ятних дат та ветеранів війни тощо).
Вчителі нехтують виховним складником в освітньому процесі; водночас батьки переконані, що тільки школа й має належним чином виховати їхню дитину.
Батьки своєю звичною поведінкою дають дитині зрозуміти, що досягнення високого матеріального достатку важливіше за методи його надбання.
Учні, прогулюючись у парку, замість того, щоб забрати сміття з собою, залишають його біля дерева зі словами “однаково комунальники приберуть”.
Волонтерська діяльність в школі має поодинокий характер, батьки та вчителі байдуже ставляться до такого виду активності учнів. Дорослі учасники освітнього процесу недооцінюють важливість виховання в дітях емпатії як передумови для того, щоб діти у майбутньому уміли цінувати в житті те, що дійсно важливе.